Miestelio centras

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Įkėlus koją į Rusnės centrą į mus žvalgosi masyvūs dviaukščiai mediniai namai statyti XX a. pr., o pasivaikščiojimui kviečia aplink juos besirangančios senosios gatvės. Karo išvengusių istorinės architektūros pavyzdžių yra likę ir senuosiuose salos kaimuose: Šyškrantėje, Pakalnėje, Vorusnėje, Uostadvaryje. Rusnės paštas, senieji Rusnės specialiosios mokyklos pastatai, buvusi klebonija, kurioje ilgai veikė ligoninė, evangelikų kunigo namas skaičiuoja dešimtmečius ir mena II pasaulinį karą.

Kabantis pėsčiųjų tiltas

Pesciuju kabantis tiltas

Virš Pakalnės upės besidriekiantis medinis kabantis tiltas jau kelis dešimtmečius vietinių vadinamas „beždžionių tiltu“. Jį dažnai lanko ir rusniškiai, ir salos svečiai. Dažniausiai po pasivaikščiojimo Skirvytėlės kaime.

Paminklas Mahatma Ghandžiui ir Hermanui Kalenbachui

1 (64)

 

2015 metų spalio mėnesį Rusnėje buvo atidengtas paminklas Indijos tautos tėvui Mahatma Gandžiui ir jo bendražygiui, Rusnės sūnui Hermanui Kalenbachui. Tarptautinės reikšmės įvykis sukvietė į salą būrį  svečių: indų, žydų, rusų, lietuvių ir kitų smalsuolių. Dažnai lankoma Atmatos krantinės vieta, atidengus paminklą, tapo dar populiaresnė.

Rusnės etnografinė sodyba-muziejus

Rusnes tnografine sodyba muziejus

Ant specialiai supiltos kalvelės stiebiasi kelis šimtmečius skaičiuojanti istorinė sodyba. 1997 m. birželį Etnografinė sodyba-muziejus nukėlė savo pirmuosius lankytojus į XIX-XX a. pr. ir iki šiol čia besilankantiems pristato senųjų gyventojų buitį. Iki 2015 m. sodybos lankytojus dažniausiai pasitikdavo  jos globėjas a.a. dr. K. Banys. Dabar sodyboje svečių laukia tautodailininkė Violeta Benetienė.

Uostadvario apžvalgos bokštelis

Uostadvario apzvalgos bokstelis

Uostadvario apžvalgos bokštelis atsiveria plačias salos apylinkės ir dovanoja kvapą gniaužiančią Kuršių marių panoramą. Giedrą dieną su apžvalgos bokštelio lankytojais sveikinasi tolumoje besidriekiančios Kuršių nerijos kopos.

Uostadvario vandens kėlimo stotis ir polderių muziejus

uostadvario vandens kelimo stotis ir polderiu muziejus

Uostadvaryje, ant Vilkinės upės, 1907 m. įrengta vandens kėlimo stotis su garo turbina buvo pirmoji tokia Lietuvoje. Nors 1970 m. šalia senosios buvo įrengta šiuolaikiška elektra varoma siurblinė, Uostadrvario vandens kėlimo stotis iki šių dienų tai yra vertingas technikos istorijos ir architektūros paminklas.

Uostadvario senasis švyturys

Uostadvario senasis svyturys

Netoli senosios vandens kėlimo stoties, ant Atmatos upės kranto, į salos vandenis ir apylinkes žvagosi senasis Uostadvario švyturys, pastatytas 1876 m. Kelis dešimtmečius navigacijai tarnavęs švyturys šiomis dienomis tapo Rusnės svečių pamėgtu apžvalgos bokštu.

Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčia

Rusnes evangeliku liuteronu baznycia

Prūsijos kunigaikštis Albrechtas Rusnės bažnyčią aprašė 1544 m., visgi jos vėjarodė išduoda, kad bažnyčia statyta dar XV a. pr. – 1419 m. 1583 m. prie bažnyčios įsteigta ir parapijos mokykla – viena iš pirmųjų Klaipėdos krašte. Tris kartus gaisrų niokotą bažnyčią 1809 m. pakeitė mūrinė, sveikinanti atvykusius iki šiol.

Senosios kapinaitės

Senosios kapinaites

Rusnės saloje išlikusios senųjų vietinių gyventojų kapinaitės, apjungiančios Pakalnės, Vorusnės, Skirvytėlės ir dalį Rusnės kapinaičių. Nors šiuo metu nenaudojamos, turistams ir salos gyventojams kapinės atskleidžia kalvystės ir laidojimo tradicijas Mažojoje Lietuvoje.

Skirvytėlės kaimas

skirvyteles etnografinis kaimas (2)

 

Etnografiniame žvejų kaime, įsikūrusiame kairiajame Pakalnės upės krante, ilgą laiką gatvę atstojo upė Vėliau pėstiesiems tarnavo pylimai. Dabar Skirvytėlės lankytojai gali pasižvalgyti po autentiškas kaimelio gatves ir apžiūrėti senuosius žvejų namus.